BERNINA Cégtörténet
Alapítva: 1893, Fritz Gegauf AG
Székhely: Steckborn, Svájc
Termékek: Varrógépek, Hímzőgépek, Overlockok és kiegészítők
Fritz Gegauf 1932-ben mutatta be a BERNINA márkanevet.
Bernina Varrógép
A BERNINA a Fritz Gegauf AG vállalat varrógépmárkája. A céget 1893-ban, a svájci Steckborn-ban alapították, és gyakran használják a vállalat nevének rövidítéseként is, amely a kilencvenes évek eleje óta a BERNINA International AG része. A vállalat kezdetei az 1893-ban, Karl Friedrich Gegauf által feltalált szálhúzó varrógépig nyúlnak vissza. A mostanáig továbbfejlesztett varró- és hímzőrendszerek révén lehetővé vált a varrás, hímzés, tűzés és az overlock. A BERNINA közelmúltban megjelent modelljei közé tartoznak a BERNINA 830 és 820, amelyeket 2008-ban, illetve 2009-ben dobtak piacra.
Történelme
1890–1926: Karl Friedrich Gegauf és a szálhúzó varrógép feltalálása
A
jelenlegi Bernina International AG kezdetei Karl Friedrich Gegaufhoz vezethetők
vissza, aki már gyermekkorában felfedezte a műszaki tudományok iránti
szenvedélyét, és, szakítva a családi hagyományokkal, úgy döntött, hogy orvosi
tanulmányok folytatása helyett inkább szerelőtanoncnak áll. Inasévei végeztével
a Baum hímzőgépgyár rohrschach-i üzemében dolgozott, ahol elismerték és nagyra
becsülték tehetségét. 1890-ben a svájci Steckbornban Karl Friedrich Gegauf
elindította a saját vállalkozását. Hímzőműhelyt nyitott saját találmánya, a
monogramhímzőgép gyártására. Georg testvérével közösen, aki kereskedő volt,
megalapították a Gegauf Testvérek (Bros. Gegauf) vállalatot. Karl Friedrich,
aki közeli kapcsolatban volt a textiliparral, megfigyelte, milyen fáradtságos
munka a szálhúzás, melyet addig csak kézzel lehetett végezni. Ennek
eredményeképp 1893-ban Karl Friedrich Gegauf feltalálta a világ első szálhúzó
varrógépét, amely percenként 100 öltésre volt képes. 1895-ben egy tűzvészben
teljesen elpusztult a Gegauf Testvérek üzlete, kivéve a szálhúzó varrógép
prototípusát, amely az egyedüli dolog volt, amit sikerült megmenteni. A
nehézségektől meg nem riadva, Karl Friedrich új üzemet létesített egy régi
pajtában, ahol már nem a hímzés volt aközéppontban, hanem a szálhúzó varrógép gyártása, amiből már külföldre is szállítottak, sorozatgyártását pedig 70 alkalmazott végezte. A Gegauf név olyannyira híres lett attól kezdve, hogy a szálhúzást, legyen szó akár zsebkendők, abroszok vagy ágytakarók díszítéséről, gyakran nevezték „gegaufolásnak”. Az 1920-as évek végén megjelent a műselyem, amely már nem volt alkalmas a szálhúzásra. Ez arra késztette Karl Friedrich-et, hogy elgondolkodjon azon, hogy a műselyemkészítés néhány feladatát – pl. a németül „fitzing”-nek nevezettet hogyan lehetne gépekkel végeztetni.Rövidel azelőtt azonban, hogy a gép elkészült volna, meghalt, fiai, Fitz és Gustav vették át az üzletet és gyártották egyebek mellett apjuk fitz gépét.
Karl Friedrich Gegauf és fiai.
1926–1947: Fritz Gegauf és az első BERNINA háztartási varrógép fejlesztése
1919-ben Karl Friedrich egyik fia, Fritz apjával együtt szabadalmat jelentett be a „Wotan” nevű szálhúzó varrógépre, amely a cég másik nemzetközi sikere lett. Miután rövid időt töltött Párizsban és a cég konzervnyitóit árulta, amikre Svájcban már nem volt kereslet, visszatért Steckbornba. Gustav testvérével közösen apjuk halála után átvették a gyár vezetését 1926-ban. A harmincas években a gazdasági válság idején összefogtak a szintén nehéz helyzetben levő st. gallen-i Brütsch & Sohn hímzőgépgyárral, és 1932 végére közös erővel kifejlesztették az első háztartási varrógépet, amely a BERNINA nevet kapta. A BERNINA gépet nemsokára „bútor-és-varrógépként” kezdték árulni, ami szükségessé tette, hogy a Steckborn-ban egy új bútorgyárat létesítsenek. 1937. október 26-án már 20 000 varrógépet gyártott le a steckborn-i üzem. Fritz Gegaufot mindig is érdekelte a BERNINA továbbfejlesztése. 1937-ben bemutatta a BERNINA első cikkcakk varrógépét, 1945-ben pedig a világ első hordozható cikkcakk gépét. 1947-ben Gustav kiszállt a cégből, de a BERNINA sikere tovább folytatódott: 1963 közepére már 1 millió cikkcakk varrógépet gyártottak le Steckbornban. Azóta hívják a céget általában BERNINA-nak, habár neve 1947 óta “Fritz Gegauf Aktiengesellschaft, BERNINA Nähmaschinenfabrik”.
1959-1988: Odette Gegauf-Ueltschi, a bepattintható talp, és a teljesen automatikus varrógép
1965-ben Odette Ueltschi vette át a vállalat irányítását.
Odette Ueltschi-re már 1959-ben rábízták a BERNINA vezetését, ám ekkor még apja Fritz Gegauf segítségével látta el azt a feladatot. 1965-ben bátyja halála után teljes felelősséggel átvette a cég irányítását. 1954 óta a BERNINA varrógépeket már olyan szabadalmaztatott varrótalpakkal szállították, melyeket elég volt csak bepattintani a helyére. Ezeknek a talpaknak ezenfelül volt még egy funkciója, mégpedig az, hogy lehetővé tették a gomblyukat fél-automatikus megvarrását. Odette Ueltschi vezetése alatt a cég további fontos fejlesztéseket dobott piacra: 1963-ban megjelentették az első olyan BERNINA varrógépet, mely a szabadalmaztatott térdemelővel rendelkezett, majd pedig 1971-ben az első elektromos pedállal rendelkező varrógépet, mely 11 évig volt a piacvezető modell. 1982-ben megjelent a 930-as modell, mely a varrógépek között elsőként rendelkezett sztreccs varróprogrammal és nagyteljesítményű motorral. Ezt követte az 1130-as modell, az első teljesen automatikus BERNINA varrógép, mely a varrógép technológia fejlődésében újabb mérföldkő volt. Odette Ueltschi elkötelezetten tevékenykedett a politika színterén és kiállt a társadalmi igazságosság mellett, de mindezek mellett olyan kitartással vezette a céget is, hogy a Bernette varrógépcsalád nevét az ő és a cég nevének egyesítésével alkották meg.
1988–2009: Hanspeter Ueltschi és az első varrókomputer, piac- és termelésbővülés
1988-ban Hanspeter Ueltschi vette át a cég vezetését anyjától, Odette Gegauf-Ueltschi-től, és a mai napig tulajdonosként és elnökként vezeti azt. Miután a st. gallen-i egyetemen befejezte tanulmányait, Ueltschi 7 évet töltött az Egyesült Államokban szakmai tapasztalatszerzéssel, mielőtt belépett volna a családi cég vezetésébe. Ueltschi tovább növelte a cég vezető pozícióját a varrógép-technológiai szektorban, csökkentette a gyártási költségeket, és erősítette a termékinnovációt valamint a marketinget. Ő volt az, aki az artista 180-al, a BERNINA első varrókomputerével belépett a számítógépkorszakba, és biztosította a számítógépes technológia folyamatos fejlesztését és optimalizálását a többi artista modell és az aurora sorozat esetében is. Eközben bevallottan folyamatosan küzd azért, hogy a varrás, mint tevékenység egyre vonzóbb és népszerűbb legyen világszerte. Hanspeter Ueltschi vezetése alatt a steckborn-i gyár mellett Thaiföldön is gyártóüzem létesült. A tulajdonosnak köszönhető nagyban, hogy az Egyesült Államok kulcsfontosságú piac lett. Ultschi elkötelkezett a kelet-európai, oroszországi, dél-amerikai és indiai, csakúgy mint a közép-keleti piacok létrehozása és bővítése iránt. Ennek égisze alatt változott a Fritz Gegauf AG neve BERNINA International AG-ra, hogy alkalmazkodjék a márkanév nemzetközivé válási és sikertrendjéhez. Ugyanakkor Ueltschi a hagyománynak is fokozatosan jelentőséget tulajdonít, illetve a BERNINA termékek svájci minőségének, ez vezette őt arra, hogy a svájci zászlót belefoglalja a cég logójába. A hetvenes évek legnépszerűbb modelljéhez, a 830-hoz kötődve, az új BERNINA 830 és testvérgépe, a BERNINA 820 2008-as, illetve 2009-es megjelenésük óta mostanáig a márkanév legfejlettebb modelljei. Az új BERNINA 830-hoz összesen 15 szabadalmat nyújtottak be.
Hanspeter Ueltschi (jobbra) és Claude Dreyer vezérigazgató piacra dobja a BERNINA 830-as modellt 2008-ban.
A cég
Cégprofil
A BERNINA International AG független családi cég, amelyet nem jegyeznek a tőzsdén. A cég textilpiac számára állít elő, fejleszt és ad el magas minőségű termékeket és szolgáltatásokat, főleg háztartási varró- és hímzőrendszereket és varrással kapcsolatos termékeket. A piaci teljesítmény a textilipar szükségleteihez szabott a hímzés, tűzés, háztartási textil- és ruhavarrás, illetve a kézművesség területén.
Küldetés / Jövőkép
A BERNINA International AG célja, hogy a textiltervezés területén vezesse az innovációt, illetve a legsokoldalúbb varró- és hímzőrendszereket állítsa elő hagyományos svájci minőségben. A cég sokat fordít arra, hogy ezt a célját elérje. A 2008-ban piacra dobott új BERNINA 830 fejlesztésére 6 év alatt 50 millió svájci frankot mobilizált. A 830-as modellt tekintik a világ leginnovatívabb háztartási varró- és hímzőrendszerének. A BERNINA Textil Csoport megpróbálja a lehető legalacsonyabb szinten tartani a környezetszennyezést, mint pl. az üzleti tevékenység közben keletkező kibocsátásokat és hulladékot. A nemkívánatos hulladék újrahasznosításra kerül, vagy környezettudatos módon megsemmisítik. A cég környezetvédelemmel kapcsolatos elkötelezettségét ezzel kapcsolatos publikációkból ismerhetjük meg. A jól képzett és tapasztalt munkaerő a BERNINA Textil Csoport sikerének egyik alappillére, ezért nagyon kevés a cégen belüli fluktuáció, sok alkalmazott már évtizedek óta itt dolgozik.
Célcsoport
Elsősorban kreatív hobbivarrók, de akár hivatásos tervezők is, akik a BERNINA varró- és hímzőrendszereivel valósítják meg kreatív elképzeléseiket.
Eladások
A BERNINA Internatinal AG világszerte 80 piacot lát el gyártó-importőr relációban. Ennek megfelelően független viszonteladók erős hálózata működik és nincsenek végfelhasználók részére közvetlen eladások. A BERNINA termékeit többmárkás vagy egymárkás szaküzletekben árulják, mely utóbbiak kizárólag a BERNINA Textil Csoport főleg Svájcban gyártott, 300 körüli termékeit forgalmazzák.
A gyártás helyszínei
A BERNINA gyárai a svájci Steckborn-ban, illetve a thaiföldi Lamphun-ban találhatók.
Leányvállalatok
A BERNINA Textil Csoport 80 országban működő 15 cég világszerte aktív csoportja. A leányvállalatok Ausztráliában, Ausztriában, Belgiumban, Németországban, Japánban, Hollandiában, Új-Zélandon, Svájcban és az Egyesült Államokban találhatóak. Az USA-székhelyű Benartex leányvállalat elsősorban nyomtatott textilanyagokat és tűzött anyagokat árul. Egy másik leányvállalat, az OESD, hímzőmintákat fejleszt ki és ad el.
Modellek
Overlockok
A BERNINA overlock gépei varrást, vágást és elvarrást tesznek lehetővé egyetlen műveleten belül. A BERNINA MTC (Mikroszál Kontroll) szabványos rendszere professzionálisnak tűnő overlock, láncöltés és fedőző öltések megalkotásához segít hozzá, amelyek megkülönböztethetetlenek az iparilag előállítottaktól. Az overlock öltéssel a vágott szél szálai összekapcsolódnak egymással. Az overlock öltés ezzel egy időben eltisztázza az anyag széleit is. Csak eltisztázásra is használható. A fedőző öltést arról ismerjük meg, hogy duplán ölt az anyag felső részén, alul pedig tökéletesen eltisztáz. A következők a BERNINA overlock modelljei:
• 1300MDC
• 1200MDA
• 1150MDA
• 009DCC
• 800DL
• 700D
• 990
BERNINA 830
Tizenöt szabadalmat nyújtott be a BERNINA az új 830-as gép fejlesztett technológiájával kapcsolatban. A modell jellegzetességei között van a különösen nagy szabadkar, amely több munkafelületet biztosít a tűtől jobbra, a könnyen kezelhető, központban elhelyezett érintőképernyő, az újonnan kifejlesztett jumbo bobbin a 40%-al nagyobb cérnakapacitással, a percenkénti maximális 1100 és 1000 öltés percenként varrás, illetve hímzés esetén, a kettős anyagtovábbítás nehezen kezelhető (pl. bársony) anyagokhoz és a többszörösen összehajtott rétegekhez. A tű alatti átlós anyagtovábbítási technológiának köszönhetően, a BERNINA 830 360 fokos többirányú varrást biztosít, amely fokonként állítható. Az öltés szélesség 9mm, az öltéshossz 6 mm is lehet. A BERNINA BSR funkciója (öltésszabályzó) optimalizálja a szabadkaros varrást (anyagtovábbító nélkül), biztosítva, hogy az öltések hossza folyamatosan állandó marad, még különböző varrási sebességek mellett is. Az automata befőző átvezeti a cérnát a gépen és a tűn egy egyszerű folyamat során, a forgatható, 3 tekercsnek elég spulnitartó a teleszkópos megoldásnak köszönhetően optimális száltovábbítást tesz lehetővé. A BERNINA 830-al több mint 1000 díszítőöltés és betű varrható, amelyek közük 250 kizárólag erre a modellre jellemző. A gépen 250, nemzetközi tervezők által alkotott hímzőminta van előre beállítva. A szoftver jellemzői között van a szűkítés (ahol az öltésminták alapszögét megváltoztatják és a mintákat újrakombinálják, a „fogd és vidd” funkció, ahol az öltéskombinációkat és a hímzőmintákat érintőceruza segítségével aktiválják és szerkesztik, illetve a „határvarrás” (a hímzőminták pontosan sorba
BERNINA 820
Testvérgépével ellentétben a BERNINA 820 nem hímzőgép, kisebb a képernyője, és nem alkalmas 360 fokos többirányú varrásra, mivel nem tud oldalra anyagot továbbítani. Ezen jellemzőktől eltekintve pontosan azt tudja, amit a 830-as.
Tartozékok
A BERNINA varró- és hímzőrendszereket tengernyi sok tartozék egészíti ki, beleértve a greifert, a varrótalpakat, a BSR rendszert, a hímzőtartozékokat és a My Label 3D divatminta szoftvert.
Greifer
A greifer köti össze a felső- és az alsó szálat, ezáltal lehetővé teszi az öltések megformálását. Karl Friedrich Gegenauf és követői előremutató módon járultak hozzá a greifertechnológia fejlesztéséhez. A CB (központi bobbin) greifert oszcilláló mozgás jellemzi és relatív rugalmasság a szálfeszültség vonatkozásában. Ezzel összehasonlítva a forgó greifer rendszer, amellyel számos artista, illetve a legújabb két model fel van szerelve, különösen a terméklista tetején szereplő gépekre jellemző és az az előnye, hogy nagyobb a sebessége és akár 9 mm-es cikkcakk öltések varrására is képes. Az exluzív, BERNINA szabadalmú bobbintok lehetővé teszi, hogy jobban irányítsuk a csomók megvarrását. Egy, külön a bobbintokba beépített szálvezető segít abban az alsó szálnak, hogy kevesebbet kelljen mozdulnia, miközben a két felső és alsó szál megköti a csomót.
Varrótalpak
A felpattintható varrótalp Fritz Gegauf szabadalmazott találmánya. A talpat egy kar segítségével vehetjük le és könnyen helyébe illeszthetünk egy másikat. A BERNINA kínálatában csaknem 100 speciális talp található, amelyek közül néhányat kézzel készítenek Steckborn-ban. Itt van például a zsinórozó talp, amelynek segítségével zsinórok, masnik, szalagok közvetlenül a tű alá vezethetők és pontosan levarrhatók rejtett egyenes öltéssel, a ráncolótalp, amely könnyedén „gyűjti össze” az anyagot, a felsőanyag továbbító, amely a különösen tapadó anyagok továbbítását segíti, vagy azokét, amelyeknek tökéletesen egymásra kell passzolniuk. A kínálat további részei még a különböző cipzártalpak, hímző és patchwork talpak, zömök overlock talpak, csakúgy, mint a stoppoló és applikáló talp.
BERNINA Öltésszabályozó Rendszer
A BERNINA Öltésszabályzó (BSR) egy speciális talp, amelyet szabadkezes varrásnál (különösen tűzésnél) használnak. Ez regisztrálja az anyagnak a varrótalp alatti mozgását és ennek megfelelőn állítja be a varrósebességet, úgy hogy a beállított öltéshossz megmarad, az anyag mozgásától függetlenül.
Punching Tű tartozékkészlet
A punching tű tartozékkészlet segítségével varrás nélkül, gyapjúfonalból vagy gyapjúszálakból helyezhet el díszítő filcmintákat olyan anyagokra, mint a lóden vagy a farmer.
Hímzőszoftver
A BERNINA saját neve alatt kínál hímzőminta szerkesztő és digitalizáló szoftvert, amelyet az ipari digitalizáló szoftvergyártó cég ír, a Wilcom International Pty Ltd.
A 2009-ben kiadott BERNINA Hímzőszoftver Version 6 két változatban hozzáférhető. Az új verzió tartalmazza a Corel Draw Essentials 4 programot, amely bevezeti a tárgyorientált digitalizálást és fejleszti az automata digitalizáló funkciót.
Az általános felhasználónak szánva, az EditorPlus verzió különlegessége az ábécé, az automata digitalizálás és az alapvető szerkesztési tulajdonságok, mint például minta-átalakító és eszközátméretező funkció.
A haladó szintű hímző, aki a teljes digitalizálás minden előnyét ki akarja használni, a DesignerPlus-t választja. A teljes digitalizálás képessé tesz arra, hogy változatos eszközökkel állítsunk elő hímzőmintákat, mint pl. vonalak, négyzetek, körök és egyéni ízlésre szabott formák. Az EditorPlus-nál haladóbb szintűek az ábécék és előre digitalizált betűket is találhatunk.
Mint az összes többi BERNINA szoftver, ez a hímzőszoftver is kizárólag Windows operációs rendszereken működik. A 6. verzió azonban MAC gépeken is könnyen fut. Tulajdonképpen ugyanolyan könnyen fut MAC gépeken, mint egy Windowst használó gépen, ami egy óriási változás.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése